Skip Navigation LinksResults


IMD U14 Qualifier 

February 28-March 2, 2014, Ogden Valley, Utah

Results - Click HERE 


Monroe Cup North Series

February 22-23, 2014, Sun Valley, Idaho

Results - Click HERE


Trudi Bollinder Super G's

February 21-23, 2014, Bogus Basin, Idaho 

Results - Click HERE


SVSEF Alpine Gold Team 

United States Ski Team racer Tanner Farrow looks to be regaining his form after recuperating from a serious hamstring injury last season. In NorAm Cup races at Mont Ste-Anne, Canada, the 20-year-old skied to seventh place in men's downhill and was the third American overall. Farrow was 1.07 behind winner Jeffrey Frisch of Canada. SVSEF teammates Kipling Weisel and KJ Savaria finished 27th and 29th, respectively. Racing in NorAms the week before at Stowe, Vermont, Farrow was 16th in slalom, 23rd and 32nd in giant slalom. Weisel, 18, pulled off three top-30 finishes at Stowe with a high of 23rd in slalom. 


IMD North Series Slaloms


Brundage Mountain, McCall, Idaho

Saturday

U12 Girls: Winning time: 1:16.63. 3-Sage Curtis 1:22.51. 6-Marit Kaiser 1:27.08. 9-Anhwei Kirk 1:28.82. 11-Emma MacGuffie 1:29.94. 18-Sager Holter 1:38.29. 25-Lola Street 1:41.88. 31-Julia Ott 1:46.88. 33-Chase Ormiston 1:47.81. 35-Paige Madsen 1:52.16. DSQ: Emma Madsen.

U10 Girls: Winning time-1:42.62. 2-Logan Lindstrom 1:47.38. 4-Tatum Minor 1:50.88. 5-Goldie Kirk 1:54.80. 6-Hannah Ferris 1:55.30. DSQ-Jessica Blackburn, Saba Grossman.

U12 Boys: Winning time-1:16.74. 4-Buey Grossman 1:18.67. 5-Fletcher Stumph 1:21.91. 8-Max Moss 1:26.67. 9-Ridley Lindstrom 1:26.85. 10-Alexander Daves 1:27.98. 11-Josh Blackburn 1:28.09. 13-Nathan Gowe 1:28.44. 15-William DeWolfe 1:31.97. 18-Ethan Marx 1:34.91. DNF-Charlie Snyder. DSQ-Jett Carruth, Ryder Sarchett.

U10 Boys: Winning time-1:34.66. 15-Colin MacGuffie 2:04.55. DNS: Leo Molter.

Sunday

U12 Girls: Winning time-1:20.26. 3-Curtis 1:25.09. 6-Kaiser 1:29.27. 7-Kirk 1:29.58. 9-MacGuffie 1:30.35. 13-E.Madsen 1:37.04. 16-Holter 1:38.36. 18-Street 1:39.63. 30T-Ormiston 1:47.56. 32-P.Madsen 1:48.53. 34-Ott 1:52.51.

U10 Girls: Winning time-1:38.53. 2-Grossman 1:41.60. 3-Minor 1:42.05. 4-Lindstrom 1:42.95. 7-Kirk 1:46.55. DSQ: Blackburn, Ferris.

U12 Boys: Winning time-1:19.26. 2-Grossman 1:21.17. 3-Snyder 1:22.58. 5-Stumph 1:24.53. 7-Blackburn 1:25.89. 9-Moss 1:26.30. 12-Daves 1:27.95. 13-Gowe 1:29.65. 15-Carruth 1:34.49. 16-Marx 1:34.73. 29-DeWolfe 1:47.99. DSQ-Sarchett, Lindstrom.

U10 Boys: Winning time: 1:33.13. 7-Molter 1:47.71. 9-MacGuffie 1:50.15.

 

Snowbird IMD IMC U18 Qualifier

February 8, 2014

Race 1

1-Megan Dingman (RM) 1:38.60. 4-Amanda Stelling 1:41.52. 7-Mackenzie Bachmeier 1:43.73. 9-Linnea Baysinger 1:44.51. 11-Jordan Fitzgerald 1:44.72. 13-Karina Schwartznau 1:45.29. 15-Madison Milgard 1:51.19. 17-Olivia Wentzell 1:53.18.

1-James Cleason (RM) 1:34.55. 18-Tanner Josey 1:39.64. 19-Austin Savaria 1:40.34. 20-Ben Kanellitsas 1:40.64. 25-Jay Fitzgerald 1:43.02. 26-Emmett Say 1:43.26. 27T-Montana Kurahara 1:44.02. 32-Hunter Kern 1:48.98. DNS-Payton Anderson. DNF-Griffin Curtis, Tanner Riedel, Taylor Cooper, Stockton Troyer, Trenor Gould (2nd run).

Race 2

1-Megan Dingman (RM)1:43.96. 3-Mackenzie Bachmeier 1:46.81. 4-Amanda Stelling 1:47.71. 7-Karina Schwartznau 1:50.45. 8-Jordan Fitzgerald 1:51.37. 10-Linnea Baysinger 1:52.95. 12-Madison Milgard 1:59.14. 14-Olivia Wentzell 2:03.71.

1-Cole Wright (IND) 1:36.54. 18-Troyer 1:42.52. 20-Josey 1:43.85. 22-Cooper 1:44.86. 25-Say 1:47.01. 26-Kurahara 1:48.01. 28-Curtis 1:48.41. 30-Kern 1:52.28. DNS-Anderson. DNF-Riedel, Fitzgerald, Savaria, Kanellitsas, Gould (2nd run). 


FIS Classification Race Series

Snowbird, Utah, December 12-15, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races13/U18.htm

FIS Spring Series

Mammoth Mountain, California, March 27-April 1, 2013

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32166&cal_suchsector=AL

IMD Spring Fling

Grand Targhee, Idaho, March 30-31, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/north.htm

U-14 Tri-Divisional Alpine Championships

Sun Valley, Idaho, March 21-24, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U14.htm

U.S. Alpine U-18 National Championships

Mammoth Mountain, California, March 5-12, 2013

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32164&cal_suchsector=AL

FIS Western Region Junior Championships

Mission Ridge, Washington, March 5-10, 2013

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32163&cal_suchsector=AL

David Wright Memorial 

Park City, Utah, March 1-3, 2013 

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U16.htm

U14 Super-G Qualifier

Ogden, Utah, March 1-3, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U14.htm

Monroe Cup

Sun Valley, Idaho, Feb. 23-24, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/north.htm

Wild West Classic

Snow King, Wyoming, February 21-24, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/regional.htm

Trudi Bollinder Memorial Super G's

Bogus Basin, Idaho, February 16-18, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U18.htm

Sean Nurse Memorial Races

Snow King Resort, Jackson Hole, Wyoming, February 16-18, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U14.htm

IMD Super G's

McCall, Idaho, February 9-10, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U18.htm

Cheeso Memorial 

Sun Valley, Idaho, February 2-4, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U16.htm

Allan Patterson Memorial/Laura Flood Memorial 

Sun Valley, Idaho, February 2-4, 2013 

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U18.htm

North Series Giant Slalom

Snow King, Wyoming, February 2-3, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/north.htm

Intermountain U-14 Qualifier

Park City, Utah, February 2-4, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U14.htm

Western Region Elite Tech Series

Park City/Snowbird, Utah, January 27-30, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/regional.htm

Wes Barron Speed Series

Jackson Hole, Wyoming, January 19-21, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U16.htm

Western Region Speed Series

Sandpoint, Idaho, January 12-18, 2013

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32156&cal_suchsector=AL

North Series Slaloms

McCall, Idaho, January 12-13, 2013

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/north.htm

Erik Hayes Memorial

Park City, Utah, December 17-20, 2012

http://www.ussa-imd.org/alpine/races12/U18.htm

NorAm Cup

Panorama, British Columbia, December 10-17, 2012

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32294&cal_suchsector=AL

Western Region FIS Devo Series

Jackson Hole, Wyoming, December 15-18, 2012

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32151&cal_suchsector=AL

NorAm Cup

Copper Mountain, Colorado, December 12-19, 2012

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32814&cal_suchsector=AL

FIS Speed Races

Copper Mountain, Colorado, December 1-9, 2012

http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=32118&cal_suchsector=AL

David Wright Memorial

Park City, Utah, February 4-5, 2012

http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/imc.htm

Wesley Deist Memorial Giant Slaloms
Kelly Canyon Resort, February 4-5, 2012
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/north.htm
FIS Tech Series
Park City, Snowbird Resorts, January 26-29, 2012
http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=30438&cal_suchsector=AL
Laura Flood Memorial
Sun Valley Resort, January 21-22, 2012
 http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/imc.htm
Allan Patterson Memorial
Sun Valley Resort, January 20, 2012
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/imc.htm 
Sean Nurse Memorial
Snow King Resort, January 21-22, 2012  
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/j3series.htm
Cranston Cup, North Series
Tamarack Resort, January 21-22, 2012
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/north.htm
Wes Barron Speed Series
Jackson Hole, Wyoming, January 14-16, 2012
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/open_series.htm
FIS Western Region Open
Snow King, Wyoming, January 5-8, 2012
http://www.fis-ski.com/uk/604/1228.html?event_id=30445&cal_suchsector=AL
Eric Hayes Memorial
Park City, Utah, December 15-18, 2011
http://www.ussa-imd.org/alpine/races11/imc.htm